Színházi előadás fiataloknak feldolgozó foglalkozással

Korosztály: Középiskolás

Program hossza: 135 perc

Téma

Az előadás és a hozzá kapcsolódó feldolgozó program elsősorban a prostituálttá válás és emberkereskedelem veszélyének kitett fiatalok lehetőségeit és az áldozattá válás folyamatát vizsgálja egy történeten keresztül, amiben valós és mesei elemek keverednek. A történet lányokról szól, akik mélyszegénységben nőnek fel és durva, rideg környezetben ismerkednek a világgal, amelyben kevés szeretet és figyelem jut nekik. Milyen sors jut azoknak, akik szegénységbe születnek, akik nevelőotthonokban nőnek fel?  Hogyan segíthetnek a jólétben élők a társadalom peremén egyensúlyozó fiataloknak?

Előadásunkat és a hozzá kapcsolódó foglalkozást a középiskolás korosztály számára ajánljuk amellett, hogy az előadás önmagában minden felnőtt számára is teljes értékű élményt nyújt. Célunk, hogy a potenciálisan érintett gyerekek figyelmét felhívjuk az áldozattá válás természetrajzára, valamint, hogy a diákok a színészekkel való közös gondolkodáson és játékon keresztül érzékenyebbé és nyitottabbá váljanak az előadásban felmerülő fontos társadalmi problémákra.

Érintett témák:
– szeretet-szeretetlenség (Kitől, hogyan tanulunk szeretni?) sorsformáló ereje,
– a pénz és az anyagi javak (gazdagság-szegénység) sorsformáló ereje,
– társadalmi egyenlőtlenségek, igazságtalanságok felismerése,
– esélyegyenlőség kérdése,
– a jólétben élők felelőssége

Forma és időtartam

Az előadás formanyelve, ami a realista és a stilizált formanyelvet keveri, a való életből vett és mesei tartalmakat sző egybe. Több erőszakos jelenetet is szimbolikusan közvetít. Az előadás elsődleges célcsoportja a gyermekotthonban élő, potenciálisan veszélyeztetett fiatalok és a gyermekvédelemben dolgozó felnőttek. Másodlagos célcsoportja a jobbsorsú középiskolás fiatalok és a felnőttek. A különböző célcsoportok számára (gyermekotthonban élő gyerekek és gimnazisták) különböző feldolgozó foglalkozásokat dolgoztunk ki. Az előadás hossza 90 perc, amit egy 45 perces feldolgozó foglalkozás követ.

Helyszín és nézőszám

Az előadást elsősorban gyermekotthonokban játsszuk országszerte. Ezen kívül a budapesti Stúdió K Színház műsorán is szerepel évente pár alkalommal, illetve vidéki és külföldi színházakban és különböző helyszíneken. Gyermekotthonokban 12 éven felüli gyerekeknek ajánljuk, maximum 60 fiatal néző számára. Más helyszíneken és más célcsoport esetében 14 éven felül ajánljuk és nincsen létszámbeli megkötés.

Letölthető kiajánló

Mikor láthatom?


2022 november 15. 10:30 - Vas Megyei Rendőr Főkapitányság


2022 november 23. 10:30 - Nógrád megye


2022 november 24. 10:30 - Kaposvár


Érdekli az előadás?

Szereplők

Ács Emese, Feuer Yvette, Háda Fruzsina, Jaskó Bálint, Tar Judit, Száger Zsuzsanna, Urbanovits Krisztina és Ficzere Béla / Varjú Nándor

Alkotók

Alapötlet: Feuer Yvette

Rendező: Romankovics Edit

Színházi nevelési szakember: Romankovics Edit

Dramaturg: Bíró Bence

Foglalkozásvezető: Feuer Yvette

Nézői visszajelzések

"A gyermekotthon nevelőjeként izgalommal és félelemmel is vártam az előadást, tekintve, hogy nehéz témákat dolgoz fel és vajon melyik gyermeknek hoz fel megdolgozatlan és lezáratlan élményeket. Azt tapasztaltam, hogy az előadás mindenkit megérintett, amikor körülnéztem, minden gyermekünk érzelmi bevonódását érzékeltem, amelyet a lezáráskor tapasztalt döbbent csönd is mutatott. .... A feldolgozó csoport után folytattuk a kollégákkal a beszélgetést az előadásról és bár az élményszintű beszámolókon túl nem mentek mélyebb, sajátélményű megosztásokba a gyermekek, egyértelműen érezhető volt a megérintődésük. Alternatív jövőképükben, a színdarab által felvázolt események - elmondásuk szerint- nem szerepelnek, a mindennapokban mégis erősen megjelenik annak veszélye, így a témával való foglalkozást mind nevelői, mind pszichológusi kapcsolatokban tovább folytatjuk."
Kovács László - Kiállok érted, nevelő, Győr-Moson-Sopron Megyei Gyermekvédelmi Központ

"Mikor tettünk meg mindent a fiatalért?”… Ezek olyan kérdések, amelyekről fontos a közös előregondolkodás, mert ahogyan a darab is mutatta, jöhet olyan helyzet, amelyben majd csak percek állnak rendelkezésünkre, hogy hassunk, és jobb belátásra bírjunk. Különösen értékessé teszi számunkra a foglalkozáson összegyűjtött érveket, hogy maguk a fiatalok adták az ötleteket hozzá, hiszen ki tudná legjobban, mivel lehet meggyőzni őket, ha nem ők maguk? Szívből remélem, hogy az Önök rendkívül hiteles, megrázó előadása, és az azt követő feldolgozó foglalkozás során sok gyerekben megszületett és elraktározódott valamilyen felismerés a hasonló helyzetek veszélyeivel kapcsolatban, elültetve bennük az óvatosság magját, ami egyszer majd szükség esetén, hasonló helyzetben működésbe léphet. És talán azt is lehetővé teszi, hogy a fiatal állami gondozott lányok és fiúk ne megtiport gyermeki vágyaik beteljesülésének kulcsát lássák a nekik felkínált „lehetőségben”, hanem a veszélyforrást és a mögötte álló manipulatív, embertelen számítást, és képesek legyenek azt kimondani, hogy Nem."
Kollár Fanni - Kiállok érted, pszichológus, Pilisi Gyermekotthon

További nézői visszajelzések

Film