Kik vagyunk?
A Láthatáron Csoport egy független színházi társulás. Szinte minden korosztálynak játszunk: vannak gyerek-, ifjúsági és felnőtt előadásaink is. A közösségi jelző minden előadásunkra igaz valamiképp: gyerekelőadásunk interaktív, általános- és középiskolásoknak játszott előadásaink színházi nevelési előadások, felnőtt előadásaink pedig részvételi színházi előadások, azaz a nézők az előadás résztvevőivé válnak, jelenlétükkel és hozzászólásaikkal alakítva a játékot. Középiskolásoknak szóló színházi nevelési előadásainkkal társadalmilag sokakat érintő, de alaposabban ritkán vizsgált problémákat térképezünk fel (családi problémák, drog, prostitúció, szegénység); felnőtt előadásainkkal olyan kortárs és egyben örök témákat kutatunk, mint a párkapcsolat, az identitás és a változás. Előadásaink formanyelve kortárs, olykor kísérletező, ám fontos számunkra a műfaji és stílusbeli változatosság. 2019-ben 99 előadást játszottunk, 2020-ban a pandémia miatt 41-et és változatos online tartalmakkal jelentkeztünk. 2021-ben 66-ot. 2022-ben eddig 71-et. Színházi előadásainkon kívül több száz gyereknek és fiatalnak tartunk drámapedagógiai foglalkozásokat országszerte. Több civil és szakmai szervezettel, oktatási intézménnyel dolgozunk együtt. A csoportot Feuer Yvette színész, drámapedagógus vezeti és a különböző produkciókban meghívott munkatársakkal dolgozunk együtt, akik között színészek, színész-drámatanárok, színházi nevelési szakemberek, színházi rendezők és zenészek találhatók.
Célunk, hogy művészeti és színházpedagógiai tevékenységeinkkel hozzájáruljunk társadalmunk szolidárisabbá és toleránsabbá tételéhez, hogy felszabadult, elmélyült, gondolatébresztő és szemléletformáló párbeszédet folytassunk olyan témakörökben, amelyeket társadalmilag sokszor tabuként, bizonyos rétegek problémájaként vagy családi magánügyként kezelünk. Fontos számunkra, hogy előadásainkkal felhívjuk a figyelmet olyan társadalmi csoportokra, akik ritkán hallatják a hangjukat, vagy bemutassunk olyan élethelyzeteket, – együttérzéssel és/vagy humorral – amelyekről nem szívesen beszélünk. Szeretnénk erősíteni az egyéni és társadalmi önreflexiót, mert egy egészségesebb és derűsebb társadalom kialakítása mindannyiunk közös érdeke. Küldetésünk, hogy előadásainkat és foglalkozásainkat eljuttassuk olyan rászoruló vagy marginális helyzetben élő közösségekhez, akiknek máskülönben igen kevés lehetősége arra, hogy valódi kulturális élményekhez jussanak. Fontos számunkra olyan közösségi színházi élmények megteremtése, ahol több generáció és különböző társadalmi rétegek együtt vannak jelen, ezáltal erősítve a „mindenki más, de senki nem más” közös emberi élményét.
Cél és küldetés
Cél és küldetés
a Csoport története
MEGALAKULÁS
A Csoport ernyőszervezete ebben a kezdeti időszakban a Manna Kulturális Egyesület volt.
2010-2015: Gyerekelőadások
2013. október 6-án mutattuk be harmadik gyerekelőadásunkat az Űr-Zűrt, a Thália Színház Új Stúdiójában. (Az előadásról lásd itt: LINK ). Itt már élő zenei effektek szerepeltek és szofisztikáltabb látványvilága lett, mint az eddigi komédiáinknak. 2016 május végéig játszottuk az előadást, zömmel a Thália Színházban. Összesen 55 előadást tartottunk belőle, majdnem 3000 néző számára.
Egyéb programjaink ebben az időszakban:
2011-től 2014-ig minden nyáron térítésmentes drámatábort tartottunk Ózdon 12-15 éves fiataloknak, amit mi magunk finanszíroztunk, terveztünk, és kiviteleztünk. A táborokban sok volt a visszatérő gyerek.
2014-től Ózdon, Magyarmecskén, Bánszálláson és Gyöngyöspatán drámapedagógiai foglalkozás-sorozatot tartunk a helyi óvodában, illetve általános iskolában a Manna Kulturális Egyesület felkérésére. „Te is más vagy-te sem vagy más” a program címe. Immár öt éve járunk vissza ugyanazokhoz a közösségekhez.
2012-ben drámapedagógiai foglalkozásokat tartottunk Bódvalenkén, a falu gyerekeinek, több csoportban. Helyi partnerünk Esti Nóra Waldorf -pedagógus, aki Varázs-Garázs néven tanodát vezet a gyerekeknek.
2012-13-ban több alkalommal tartottunk közösségi gyerekprogramokat Bódvalenkén és Gyöngyöspatán: kirándulást, főzést, gyerekmajálist.
Szervezetünk fejlődése:
2011-ben közhasznú egyesületté váltunk. 2011- 2013 közt a Nyílt Társadalom Intézet (Open Society Institute) Szükségalap programja, majd az Open Society Found Hungary támogatott minket. 2013-óta a Nemzeti Kulturális Alap és az EMMI pályázatain is sikerrel indulunk.
2015-2016: Színházi nevelési előadások általános- és középiskolásoknak
Csoportunk első profilváltása ebben az időszakban történt. Sorra készültek el ifjúsági előadásaink az általános- és középiskolás diákok számára. Ennek oka részben az volt, hogy gyerekelőadásainkkal rengeteg tapasztalatot szereztünk az országot járva arról, hogy hol milyen problémákkal, nehézségekkel küzdenek a közösségek, iskolák, családok, fiatalok. Szerettünk volna az kisiskolás korosztályon túl számukra is olyan előadásokat létrehozni, ami róluk és nekik is szól. Így jöttek létre a következő előadásaink.
2015 február: Ablak
2015 július: Mátyás, a nem király
2015 október: Mianyánk
2015 november: Kiállok érted
2016 április: A hetedik égig
2016 október: Banyamosoda
Az ebben az időszakban készült előadások közül a Mátyás, a nem király és a Kiállok érted című előadásaink a Norvég Civil Alap támogatásával jöttek létre, két hosszabb, átfogó projekt keretében. A Mátyás, a nem király előadás műfaja ifjúsági fórumszínházi előadás volt, ami unikumnak számított a magyar színházi palettán. Színészei csereháti, mélyszegénységben élő 11-16 éves fiatalok voltak; az előadás tematikáját az általuk hozott problémák adták. Összesen 7 előadást ért meg.
Egyéb programjaink:
Folytattuk a 2014-ben megkezdett drámapedagógiai foglalkozás-sorozatot Ózdon, Magyarmecskén, Bánszálláson és Gyöngyöspatán a helyi óvodában, illetve általános iskolában a Manna Kulturális Egyesület felkérésére. A program címe: „Te is más vagy-te sem vagy más” bővebben>>
2015-ben Ablakon át címmel színházi nevelési foglalkozás-sorozatot tartottunk Ablak című előadásunkra építve, aminek központi eleme a szembenézés volt. A foglalkozás-sorozatot a sajókazai Dr. Ámbédkar Gimnázium és a IX. kerületi Harsányi János Szakközépiskola diákjainak ajánlottuk fel. Szakmai vezetőnk Bethlenfalvy Ádám volt. bővebben>>
2015-ben háromalkalmas drámapedagógiai foglalkozás-sorozatot tartottunk a Nyírszőlősi Szent Lukács Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központban a KV Társulattal közösen, Romankovics Edit szakmai vezetésével. A foglalkozás-sorozat a Kiállok érted című előadás előkészítésében játszott fontos szerepet: az otthon fiatal lakóival dolgoztunk együtt a kiszolgáltatottság és az emberkereskedelem témakörében, itt bemutatandó előadásunk előkészítéseképpen.
2016-ban háromalkalmas színházi nevelési foglalkozás-sorozatot tartottunk Homrogdon, a Görög-Keleti Általános Iskolának az iskolai zaklatás, „bullying” témakörében, a Mátyás a nem király című előadásunkhoz kapcsolódóan.
Szervezeti fejlődés
2014-től hivatalosan is előadóművészeti szervezetté váltunk és azóta minden évben támogatást nyerünk az EMMI működési pályázatán. Ezen felül az EMMI Kiemelt és az NKA pályázatokon indultunk sikerrel több pályázatunkkal is ebben az időszakban.
2017- 2020
Újabb korszak nyílt a csoport életében. Két részvételi színházi előadást készítettünk, amelyek közül az elsőt, Én Prométheuszra gondoltam címmel középiskolásoknak és felnőtteknek is játszottuk, (külön-külön célcsoportként), a másodikat, Én, te, mi címmel pedig csak felnőtteknek. Én, te, mi című előadásunk az első, kifejezetten felnőttek számára készült előadásunk. Az ebben az időszakban készült előadások:
2017 április: Én Prométheuszra gondoltam
2017 december: Én, te, mi-haladunk a korral
2018 szeptember: A megmentő
2019 november: Hagyaték
2020 február: Pitbull Kamilla Gimnázium
Egyéb programjaink:
Te is más vagy, te sem vagy más címmel ebben az időszakban is folytattuk a 2013-ben megkezdett drámapedagógiai foglalkozás – sorozatunkat 3-16 éves, hátrányos helyzetű gyerekeknek és fiataloknak Magyarmecskén, Ózdon, Bánszálláson és Gyöngyöspatán a Manna Kulturális Egyesület megbízásából. bővebben>>
A Te dolgod – A Láthatáron Csoport társadalmi tudatosság és művészet viszonyával kísérletező műhelye 2019 tavaszán valósult meg a Romaversitas és a MOME mint partnerszervezet részvételével, összesen 20 egyetemista diák bevonásával. bővebben>>
„Kiút az erőszakból” – a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott bűnmegelőzési programunkat 2019-2021 közt valósítottuk meg, összesen 20 középiskolában színházi nevelési előadásaink, színházpedagógiai foglalkozások és tréningek segítségével, zömmel hátrányos helyzetű közösségekben. bővebben>>
Szervezeti fejlődés:
Sikerrel pályáztunk az EMMI működési pályázatán, több NKA, EMET pályázaton, valamint A Nyílt Társadalom Alapítványok „Budapesti Kulturális Programok Támogatása Művészet és Közösségépítés Témakörben” pályázatán.
2021 - JELEN
2021 szeptember 17-18. sikeresen bemutattuk a Mit ér, ha? – zenés női varieté a mulandóságról című előadásunkat a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban.
2021 október 15-16. Kiállok magamért premier és első előadás a KuglerArt szalonban a KV Társulattal és a KuglerArt Szalonnal koprodukcióban.
2022 január 26. Ketrecharc premier az Eötvös10 Művelődési Házban
2022.szeptember 23. Kenyértörés premier a Szentendrei Teátrumban
NÉV |
Láthatáron Közhasznú Egyesület |
SZÉKHELY |
Budapest, 1024, Ady Endre utca 12. 2/3 |
BÍRÓSÁGI BEJEGYZÉS SZÁMA |
12.pk.60789/2011/4 |
ADÓSZÁMA |
18275997-2-41 |
KÖZHASZNÚSÁGI FOKOZAT |
közhasznú |
NYILVÁNTARTÁSI SZÁM |
14641 |
NYILVÁNTARTÁSBA VÉTEL DÁTUMA |
2011.12.21. |
BANKSZÁMLA SZÁMA |
Erste Bank 11600006-00000000-65999585 |
IBAN |
HU71-1160-0006-0000-0000-6599-9585 |
SWIFT (BIC) |
GIBA HUHB |
LEVELEZÉSI CÍME |
Budapest 1024, Ady Endre utca 12. 2/3 |
|
lathataron@lathataroncsoport.hu |
TELEFONSZÁM |
+36-30-3104526 |
SZERVEZET KÉPVISELŐJE |
Feuer Yvette, ügyvezető, művészeti vezető |
LEVELEZÉSI CÍME |
Budapest 1024, Ady Endre utca 12. 2/3 |
TELEFONSZÁMA |
+36-30-3104526 |
|
ALAPSZABÁLY | Az Egyesület Alapszabálya (pdf) |
Az Egyesület céljai
- színházi- és bohóc-előadások létrehozása és bemutatása Magyarország területén és külföldön egyaránt
- gyermekfoglalkozások létrehozása és játszása Magyarország területén és külföldön egyaránt
- gyermektáborok szervezése, lebonyolítása, kivitelezése
- oktatás
- filmek gyártása
- adománygyűjtés és adomány-szállítás
- előadó-művészeti tanfolyamok és kurzusok szervezése, lebonyolítása, workshopok létrehozásának támogatása;
- produkciók, foglalkozások, kurzusok létrehozásához szükséges pályázati és egyéb támogatások felkutatása;
- szakmai találkozók szervezése és létrehozása
- a színház és bohóc-művészet által a társadalom kulturális, szellemi állapotának, az anyanyelvi kultúrának, a társadalmi önismeretnek és szolidaritásnak a fejlesztése;
- a színházművészet sokszínűségének és értékeinek gyarapítása;
- az előadásoknak a közönség széles rétegeihez való eljuttatása;
- színházi nevelési programok készítése és rendszeres megvalósítása;
- kapcsolatok kiépítése és ápolása külföldi és belföldi színházi intézményekkel, fesztiválokkal, rendezvényszervezőkkel, színházat támogató szervezetekkel
- a Láthatáron Csoport működésének támogatása;
- a Láthatáron Csoport által létrehozott előadó-művészeti produkciók szakmai támogatása, képviselete, hazai és nemzetközi népszerűsítése;
- a Láthatáron Csoportban fellépő művészek népszerűsítése, szereplési lehetőségeik elősegítése.
EGYESÜLETI ADATOK
EGYESÜLETI ADATOK
NÉV |
Láthatáron Közhasznú Egyesület |
SZÉKHELY |
Budapest, 1024, Ady Endre utca 12. 2/3 |
BÍRÓSÁGI BEJEGYZÉS SZÁMA |
12.pk.60789/2011/4 |
ADÓSZÁMA |
18275997-2-41 |
KÖZHASZNÚSÁGI FOKOZAT |
közhasznú |
NYILVÁNTARTÁSI SZÁM |
14641 |
NYILVÁNTARTÁSBA VÉTEL DÁTUMA |
2011.12.21. |
BANKSZÁMLA SZÁMA |
Erste Bank 11600006-00000000-65999585 |
IBAN |
HU71-1160-0006-0000-0000-6599-9585 |
SWIFT (BIC) |
GIBA HUHB |
LEVELEZÉSI CÍME |
Budapest 1024, Ady Endre utca 12. 2/3 |
|
lathataron@lathataroncsoport.hu |
TELEFONSZÁM |
+36-30-3104526 |
SZERVEZET KÉPVISELŐJE |
Feuer Yvette |
LEVELEZÉSI CÍME |
Budapest 1024, Ady Endre utca 12. 2/3 |
TELEFONSZÁMA |
+36-30-3104526 |
|
ALAPSZABÁLY | Az Egyesület Alapszabálya (pdf) |
Az Egyesület céljai
- színházi- és bohóc-előadások létrehozása és bemutatása Magyarország területén és külföldön egyaránt
- gyermekfoglalkozások létrehozása és játszása Magyarország területén és külföldön egyaránt
- gyermektáborok szervezése, lebonyolítása, kivitelezése
- oktatás
- filmek gyártása
- adománygyűjtés és adomány-szállítás
- előadó-művészeti tanfolyamok és kurzusok szervezése, lebonyolítása, workshopok létrehozásának támogatása;
- produkciók, foglalkozások, kurzusok létrehozásához szükséges pályázati és egyéb támogatások felkutatása;
- szakmai találkozók szervezése és létrehozása
- a színház és bohóc-művészet által a társadalom kulturális, szellemi állapotának, az anyanyelvi kultúrának, a társadalmi önismeretnek és szolidaritásnak a fejlesztése;
- a színházművészet sokszínűségének és értékeinek gyarapítása;
- az előadásoknak a közönség széles rétegeihez való eljuttatása;
- színházi nevelési programok készítése és rendszeres megvalósítása;
- kapcsolatok kiépítése és ápolása külföldi és belföldi színházi intézményekkel, fesztiválokkal, rendezvényszervezőkkel, színházat támogató szervezetekkel
- a Bohócok a Láthatáron Csoport működésének támogatása;
- a Bohócok a Láthatáron Csoport által létrehozott előadó-művészeti produkciók szakmai támogatása, képviselete, hazai és nemzetközi népszerűsítése;
- a Bohócok a Láthatáron Csoportban fellépő művészek népszerűsítése, szereplési lehetőségeik elősegítése.
Támogasd munkánkat
Csoportunk évente 40 előadást és közel 70 drámapedagógiai foglalkozást tart kb. 5000 hátrányos helyzetű gyereknek és fiatalnak, akik máskülönben nem, vagy nagyon ritkán jutnak hasonló jellegű kulturális programokhoz. Támogatásoddal még több gyerekhez és fiatalhoz tudunk eljutni. Köszönjük!
BANKSZÁMLA SZÁMUNK: 11600006-00000000-65999585
IBAN HU71-1160-0006-0000-0000-6599-9585
SWIFT (BIC) GIBA HUHB
Támogasd munkánkat
Csoportunk évente 40 előadást és közel 70 drámapedagógiai foglalkozást tart kb. 5000 hátrányos helyzetű gyereknek és fiatalnak, akik máskülönben nem, vagy nagyon ritkán jutnak hasonló jellegű kulturális programokhoz. Támogatásoddal még több gyerekhez és fiatalhoz tudunk eljutni. Köszönjük!
BANKSZÁMLA SZÁMUNK: 11600006-00000000-65999585
IBAN HU71-1160-0006-0000-0000-6599-9585
SWIFT (BIC) GIBA HUHB