A CSOPORT TÖRTÉNETE
A CSOPORT RÖVID TÖRTÉNETE
A Csoportot Feuer Yvette színész, drámapedagógus alapította 2010-ben. Működésük első éveiben gyerekeknek szóló bohócelőadásaikkal bejárták Magyarország szegény, északkeleti részeit, ahol 2014-ig közel 15,000 néző látta előadásaikat. 2015 óta több, a középiskolás korosztályt megszólító, egy-egy fontos társadalmi-családi problémát középpontba helyező színházi nevelési előadást készítettek, amelyeket budapesti és vidéki színházakban, középiskolákban és gyerekotthonokban játszanak országszerte. 2017-től kezdve felnőtteknek is készítenek színházi előadásokat széles rétegeket megszólító témákban (párkapcsolat, család, életközepe) kortárs színházi formanyelven.
A LEGELEJE : 2010>>
2010-2015: GYEREKELŐADÁSOK>>
2015-2016: SZÍNHÁZI NEVELÉSI ELŐADÁSOK ÁLTALÁNOS- ÉS KÖZÉPISKOLÁSOKNAK>>
2017-2020>>
2020-JELEN>>
ELISMERÉSEK>>
A csoportot Feuer Yvette színész és drámapedagógus hozta létre 2010 januárjában Bohócok a Láthatáron névvel. Az ötlet és az inspiráció az Egyesült Államokból származik, ahol Yvette hét évig élt és együtt dolgozott a Clowns Without Borders, azaz a Bohócok Határok Nélkül nevű humanitárius segélyszervezettel. 2009-ben Yvette és Manyasz Erika, a csoport egyik alapítótagja egy commedia dell`arte előadással turnéztak a csereháti Tomoron. Itt ismerkedtek meg a környék roma vezetőjével, Siroki Lászlóval, aki sokat mesélt a helyi közösség életéről. Ez év karácsonyán Erika, Yvette és Siroki László, valamint sok önkéntes segítő és adományozó tető alá hozott egy nagyszabású karácsonyi ünnepséget Tomoron a Rom-Som házban, a környék 100 szegény sorsú gyermeke számára. A csoport 5 héten át tartó adománygyűjtést tartott Budapesten a csereháti közösségek számára, Era és Yvette egy rövidebb bohócjátékot készítettek, a tomori, laki, szakácsi, selyebi gyerekek pedig műsorral készültek. A rengeteg összegyűlt adományból negyven gyerek személyre szóló karácsonyi csomagot kapott, de a közösség minden tagjának jutott belőle. Ez az esemény olyan élményt jelentett mindenki számára, hogy Yvette és Era elhatározták, hogy folytatják a munkát. 2010 januárjában kezdtek roma férfi szereplőt keresni. Erika félig roma, Yvette nem az, és nagyon fontosnak tartották, hogy a nézők, elsősorban a gyerekek lássák, hogy roma és nem roma művészek együtt dolgoznak és játszanak. Szerencsére megtalálták Szegedi Tamást és elkezdődtek a próbák. A Csoport első előadása, a Cirkusz Ödön küldeménye 2010 májusára lett kész.
A Csoport ernyőszervezete ebben a kezdeti időszakban a Manna Kulturális Egyesület volt.
A Cirkusz Ödön küldeménye című előadásunkat több mint 100 alkalommal játszottunk szinte csak vidéken, zömmel Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. 2010 és 2013 között több mint 11.000 gyerek és felnőtt látta. Második darabunk, az Irány Alaszka! 2011-ben készült el. (Pécs-Somogy előadás) A bemutató Ózdon volt, a II. János Pál Pápa Katolikus Általános Iskolában, 2011. szeptember 23-án. 2011 és 2016 között játszottuk az előadást, összesen 52 alkalommal, majdnem 5000 nézőnek. Ezzel a két előadással rengeteg iskolában, faluban, kultúrházban, közösségi téren léptünk fel országszerte, leginkább Észak-Kelet Magyarországon.
2013. október 6-án mutattuk be harmadik gyerekelőadásunkat az Űr-Zűrt, a Thália Színház Új Stúdiójában. Itt már élő zenei effektek szerepeltek és szofisztikáltabb látványvilága lett, mint az eddigi vásári komédiáinknak. 2016 május végéig játszottuk az előadást, zömmel a Thália Színházban. Összesen 55 előadást tartottunk belőle, majdnem 3000 néző számára.
Egyéb programjaink ebben az időszakban:
2011-től 2014-ig minden nyáron térítésmentes drámatábort tartottunk Ózdon 12-15 éves fiataloknak, amit mi magunk finanszíroztunk, terveztünk, és kiviteleztünk. A táborokban sok volt a visszatérő gyerek.
Bohócok a Láthatáron ózdi drámatábora 2011. június
A Bohócok a Láthatáron ózdi drámatábora 2012. július
Bohócok a Láthatáron ózdi drámatábora 2013. július
2014-től Ózdon, Magyarmecskén, Bánszálláson és Gyöngyöspatán drámapedagógiai foglalkozás-sorozatot tartunk a helyi óvodában, illetve általános iskolában a Manna Kulturális Egyesület felkérésére. „Te is más vagy-te sem vagy más” a program címe. Immár öt éve járunk vissza ugyanazokhoz a közösségekhez.
2012-ben drámapedagógiai foglalkozásokat tartottunk Bódvalenkén, a falu gyerekeinek, több csoportban. Helyi partnerünk Esti Nóra Waldorf -pedagógus, aki Varázs-Garázs néven tanodát vezet a gyerekeknek.
2012-13-ban több alkalommal tartottunk közösségi gyerekprogramokat Bódvalenkén és Gyöngyöspatán: kirándulást, főzést, gyerekmajálist.
Szervezetünk fejlődése:
2011-ben közhasznú egyesületté váltunk. 2011- 2013 közt a Nyílt Társadalom Intézet (Open Society Institute) Szükségalap programja, majd az Open Society Foundation, Hungary támogatott minket. 2013-óta a Nemzeti Kulturális Alap és az EMMI pályázatain is sikerrel indulunk.
Csoportunk első profilváltása ebben az időszakban történt. Sorra készültek el ifjúsági előadásaink az általános- és középiskolás diákok számára. Ennek oka részben az volt, hogy gyerekelőadásainkkal rengeteg tapasztalatot szereztünk az országot járva arról, hogy hol milyen problémákkal, nehézségekkel küzdenek a közösségek, iskolák, családok, fiatalok. Szerettünk volna az kisiskolás korosztályon túl számukra is olyan előadásokat létrehozni, ami róluk és nekik is szól. Így jöttek létre a következő előadásaink.
2015 február: Ablak
2015 július: Mátyás, a nem király
2015 október: Mianyánk
2015 november: Kiállok érted
2016 április: A hetedik égig
2016 október: Banyamosoda
Az ebben az időszakban készült előadások közül a Mátyás, a nem király és a Kiállok érted című előadásaink a Norvég Civil Alap támogatásával jöttek létre, két hosszabb, átfogó projekt keretében. A Mátyás, a nem király előadás műfaja ifjúsági fórumszínházi előadás volt, ami unikumnak számított a magyar színházi palettán. Színészei csereháti, mélyszegénységben élő 11-16 éves fiatalok voltak; az előadás tematikáját az általuk hozott problémák adták. Összesen 7 előadást ért meg.
Egyéb programjaink:
Folytattuk a 2014-ben megkezdett drámapedagógiai foglalkozás-sorozatot Ózdon, Magyarmecskén, Bánszálláson és Gyöngyöspatán a helyi óvodában, illetve általános iskolában a Manna Kulturális Egyesület felkérésére. A program címe: „Te is más vagy-te sem vagy más” bővebben>>
2015-ben Ablakon át címmel színházi nevelési foglalkozás-sorozatot tartottunk Ablak című előadásunkra építve, aminek központi eleme a szembenézés volt. A foglalkozás-sorozatot a sajókazai Dr. Ámbédkar Gimnázium és a IX. kerületi Harsányi János Szakközépiskola diákjainak ajánlottuk fel. Szakmai vezetőnk Bethlenfalvy Ádám volt. bővebben>>
2015-ben háromalkalmas drámapedagógiai foglalkozás-sorozatot tartottunk a Nyírszőlősi Szent Lukács Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központban a KV Társulattal közösen, Romankovics Edit szakmai vezetésével. A foglalkozás-sorozat a Kiállok érted című előadás előkészítésében játszott fontos szerepet: az otthon fiatal lakóival dolgoztunk együtt a kiszolgáltatottság és az emberkereskedelem témakörében, itt bemutatandó előadásunk előkészítéseképpen.
2016-ban háromalkalmas színházi nevelési foglalkozás-sorozatot tartottunk Homrogdon, a Görög-Keleti Általános Iskolának az iskolai zaklatás, „bullying” témakörében, a Mátyás a nem király című előadásunkhoz kapcsolódóan.
Szervezeti fejlődés
2014-től hivatalosan is előadóművészeti szervezetté váltunk és azóta minden évben támogatást nyerünk az EMMI működési pályázatán. Ezen felül az EMMI Kiemelt és az NKA pályázatokon indultunk sikerrel több pályázatunkkal is ebben az időszakban.
Újabb korszak nyílt a csoport életében. Két részvételi színházi előadást készítettünk, amelyek közül az elsőt, Én Prométheuszra gondoltam címmel középiskolásoknak és felnőtteknek is játszottuk, (külön-külön célcsoportként), a másodikat, Én, te, mi címmel pedig csak felnőtteknek. Én, te, mi című előadásunk az első, kifejezetten felnőttek számára készült előadásunk. Az ebben az időszakban készült előadások:
2017 április: Én Prométheuszra gondoltam
2017 december: Én, te, mi -párkapcsolati komédia
2018 szeptember: A megmentő
2019 november: Hagyaték
2020 február: Pitbull Kamilla Gimnázium
Egyéb programjaink:
Te is más vagy, te sem vagy más címmel ebben az időszakban is folytattuk a 2013-ben megkezdett drámapedagógiai foglalkozás – sorozatunkat 3-16 éves, hátrányos helyzetű gyerekeknek és fiataloknak Magyarmecskén, Ózdon, Bánszálláson és Gyöngyöspatán a Manna Kulturális Egyesület megbízásából. bővebben>>
A Te dolgod – A Láthatáron Csoport társadalmi tudatosság és művészet viszonyával kísérletező műhelye 2019 tavaszán valósult meg a Romaversitas és a MOME mint partnerszervezet részvételével, összesen 20 egyetemista diák bevonásával. bővebben>>
„Kiút az erőszakból” – a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott bűnmegelőzési programunkat 2019-2021 közt valósítottuk meg, összesen 20 középiskolában színházi nevelési előadásaink, színházpedagógiai foglalkozások és tréningek segítségével, zömmel hátrányos helyzetű közösségekben. bővebben>>
Szervezeti fejlődés:
Sikerrel pályáztunk az EMMI működési pályázatán, több NKA, EMET pályázaton, valamint A Nyílt Társadalom Alapítványok „Budapesti Kulturális Programok Támogatása Művészet és Közösségépítés Témakörben” pályázatán.
Elismerések:
2017 májusában az Én Prométheuszra gondoltam előadásunk a Celldömölki Ezerlátó Mesefesztivál elnevezésű gyermek-és ifjúsági színházi fesztiválon elnyerte a legjobb ifjúsági előadás díját.
A Covid időszaka alatt is dolgoztunk, és harmadszori nekifutásra bemutattuk a női életközepe és a nők viszonyát vizsgáló fekete komédiánkat Mit ér, ha? címmel. Elkészítettük több előadásunk film változatát, és létrehoztunk több közösségi és művészeti projektet.
2021 szeptember 17-18. sikeresen bemutattuk a Mit ér, ha? – zenés női varieté a mulandóságról című előadásunkat a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban.
2021 október 15-16. Kiállok magamért premier és első előadás a KuglerArt Szalonban a KV Társulattal és a KuglerArt Szalonnal koprodukcióban.
2022 január 26. Ketrecharc premier az Eötvös10 Művelődési Házban
2022 szeptember 23. Kenyértörés premier a Szentendrei Teátrumban
2023 február 23. TESTKÖZELBEN, SZEMÉLYESEN – Egy este a magyarországi ukrán menekültekkel, a menekültekért – közös est Fischer Iván Lakásszínházával
2023 január 8. Fázisbemutató Boldogságunk madara című készülő produkciónkból az Eötvös10 Művelődési Ház Kamaratermében.
2023 július 25. Mi van veled, Akárki? bemutató a 33. Művészetek Völgye Fesztiválon (Legyen LINK)
2023 november 27. Mi van veled, Akárki? budapesti bemutató a DANTE Közösségi Alkotótérben
Egyéb programok
Mit ér, ha? – zenés női varieté a mulandóságról című készülő előadásunk kapcsán három alkalmas panelbeszélgetést tartottunk, melynek fókuszában a nők és az életközepi válság volt.
2020. november 19. – Mit ér, ha? – nyilvános beszélgetés I. rész
2021. január 16. – Mit ér, ha? – nyilvános beszélgetés – II. rész
2021. március 27. – Mit ér, ha? – nyilvános beszélgetés III. rész
A férfi szerint – 2021. március 29.
4 férfi mesél saját életközepi válságáról, a szerelemről, szexről, a boldogságról, a magányról, a házasságról, családról és az újrakezdésről. A történetek valós személyek történetei, amiket Gurubi Ágnes író gyűjtött össze és dolgozott át képernyőre. Játszók: Stubnya Béla, Felhőfi-Kiss László, Csonka Valter. Molnár Csaba
A férfi szerint – 1. rész: Tamás, 58, egyetemi tanár
A férfi szerint – 2. rész: Gábor, 50, pszichológus
A férfi szerint – 3. rész: Iván, 55, festő
A férfi szerint – 4. rész: Miklós, 56, tűzoltó
2023 január 24. Pitbull Kamilla Gimnázium filmbemutató a Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Kollégiumban, Kiskunfélegyházán.
2023 február 13. Ketrecharc filmbemutató a Cirkogejzír moziban a filmben szereplő Burattino Általános Iskola diákjaival
2023 június 29. Erőszakmentes Kommunikációs Tréning a Losonci Téri Általános Iskola tanárainak Rambala Éva (EMK tréner) és a Láthatáron Csoport szervezésében.
2023 március 20. Színházzal a fiatalokért – színházpedagógiai munka hátrányos helyzetű közösségekben – workshop a Károli Gáspár Református Egyetemen a Láthatáron Csoport és a Független Színház, Magyarország részvételével.
2023 március 26. Szalai Kriszta Óriás Gyermekjogi Plakát projektjének keretében drámapedagógiai foglalkozásokat tartottunk a Wesley Kincsei iskola és a Tandem Gimnázium több osztályának erőszakmentes kommunikáció, illetve bántalmazás témakörökben.
Szervezeti fejlődés
Több előadásunk elérte az 50., 60., 70.,80., a Kiállok érted pedig a 100.előadását. 2024-ban 3 hónapos adománygyűjtő követi kampányt szerveztünk társulatunk 2024/25-ös évadának támogatására. Több munkánkat bemutató kisfilmet készítettünk.
2022-ben 117 előadást játszottunk 5955 néző előtt, 2023-ban 120 előadást játszottunk 5800 nézőnek.
A Kenyértörés című előadásunk 2023-ban több kritikus díj jelölest kapott „legjobb független színházi előadás” és „legjobb rendezés” kategóriákban. 2022-ben szerepelt a 30. Színház-Dráma-Nevelés konferencián és 2024-ben a Kaposvári Assitej Nemzetközi Gyermek-és Ifjúsági Színházi Biennálén.
2024 május 1. Kiállok érted – ifjúsági előadás és program – Kiállok magamért projekt SozialMarie díjat nyert, és 2023-ban ez a projekt képviselte Magyarországot Valenciában a legjobb bűnmegelőzési programokat bemutató európai konferencián.