A program hossza: 90 perc

Korosztály: 13+

Bemutató: 2022. szeptember 23. Szentendrei Teátrum, Jelenleg a Jurányi Házban játsszuk nyílvánosan valamint a budapesti és vidéki középiskolákban és művelődési házakban.

SZEREPLŐK:

Panaitiosz (Demetria fia, péksegéd): Csányi Dávid

Demetria (özvegy pékné): Feuer Yvette

Europé (Demetria lánya, péksegéd): Kovács Kata Milla

 

ALKOTÓK:

Író-rendező: Fábián Péter

Zeneszerző: Horváth Szabolcs

Látvány: Zubor Kata

 

KRITIKÁK:

 

A Kenyértörés előadás visszarepít minket a görög-perzsa háborúk idejébe, a Kr. előtti V. századba, a marathoni, a thermopülai, és a szalamiszi csatába. Látjuk az azúrkék Égei tengeren közeledő perzsa hajóhadat, Ténosz szigetének cserjéi között vagyunk, halljuk a kabócák zúgását. A színen megjelent Dareiosz király és Xerxész hadvezér is. Egy apró görög szigeten, egy hellén család fordulatos történetén keresztül nyerünk bepillantást a 2500 évvel ezelőtti eseményekbe. Majd hatalmas dilemmában kell döntenie Ténosz népének – azaz a nézőknek. Mindenki elmondhatja véleményét – rendkívül izgalmas a homlokegyenest más, mégis érvényes felvetéseket hallani a diákoktól, felnőttektől. Végül cserépszavazással voksolnak.

A darab a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja a ténoszi család történetén keresztül. Mi a helyes döntés, ha a szolidaritás erkölcsi parancsa ellentétbe kerül a túlélés parancsával? Elítélhető-e az, akinek saját és szűk közösségének boldogulása előbbre való, mint a bajba jutottért való kiállás? És az, aki a másikért való kiállással saját közösségét sodorja veszélybe? Hol van az a pillanat, amikor már nem helyes csöndben maradni, és hol van az a pillanat, amikor még csöndben kell maradni?

A Kenyértörés nemcsak színházi előadás, de kiváló alkalom egy rendhagyó történelemórára is, mely során a nézők találkoznak a történelemmel másfél órában. Átélhetőek lesznek számukra a híres csaták, a hellének helyzete, felidézzük az ikonikus 300 spártai harcost. Előadásunkkal az ókori Görögország nem csupán érettségi tétel lesz, hanem valódi időutazás – három színésszel és néhány kellékkel létrehozva.

A nézők résztvevőkké válva közösen gondolkodnak és vitáznak, miközben olyan kérdésekről beszélgetünk, melyek mindenkit foglalkoztatnak. Ugyanakkor a Kenyértörés teljesen politikamentes előadás. Nem sugall semmit sem az ókori, sem a mostani háborúkkal kapcsolatban. Nem tör pálcát a szolidaritás vagy a „nem akarok belefolyni” érzés felett. Vizsgál, elemez, gondolkodik és gondolkodtat. Állásfoglalás nélkül mutatja be a különböző nézőpontokat, reagálásokat. És pontosan ettől érdekes minden 13+-os korosztálynak egyaránt.